Adres:
ul. 1 Maja 51
44-330 Jastrzębie-Zdrój
pn-pt: 9:00-16:30

(32) 476 46 41
509 772 940
koszt wg. taryfy operatora

SPOTKANIE Z TRADYCJĄ-IZBA TRADYCJI "WIEJSKA CHATA"/ Gliwice/

TEMATY WARSZTATÓW:

 

„JAK TO Z GARNKIEM BYŁO”

uczestnictwo w zajęciach pozwala na poznaniu tradycji i historii wyrobów glinianych, zapoznaniu się z pracą garncarza i jego warsztatem pracy.

Każdy uczestnik ma możliwość usiąść przy kole garncarskim i spróbowania sił przy lepieniu naczyń.

UWAGA: Dzieci powinny mieć ubranie zastępcze do zabawy przy glinie + ręcznik

 

„JAK TO Z CHLEBEM BYŁO”

Zajęcia te mają na celu poznanie ziarna, jego mielenia /praca rolnika/. Aktywność dzieci zostaje spożytkowana przy takich czynnościach jak młócenie cepami czy mielenie na żarnach.

Uczestnicy wykonują samodzielnie bułeczki, które są pieczone w piecu chlebowym

 

„OD LNU DO TKANINY”

Tematem zajęć jest m.in. zapoznanie się z obróbką lnu w gospodarstwie z wykorzystaniem słomy lnianej do wyrobu przędzy, zapoznanie się z warsztatem tkackim czy różnymi technikami uzyskiwania tkaniny. Praktyczne zajęcia przy międleniu oraz tkaniu.

UWAGA: Uczestnicy powinny być zaopatrzone w różnego rodzaju włóczki.

 

„NA SZKLE MALOWANE”

Zajęcia te pozwolą na zapoznanie się z techniką malarską starych obrazów ludowych.Jest to praktyczna lekcja, podczas której uczestnicy sami wykonują obrazek na szkle tzw. techniką „lewa-prawa”

 

„ANDRZEJKI CZY KATARZYNKI”

Opowieść o magicznych wieczorach, podczas których wróżono o przyszłych losach swojego życia. Przypomnienie znaczenia dnia św. Katarzyny oraz św. Andrzeja. Spotkanie połączone ze wspólna zabawą oraz wróżbami dziewcząt i chłopców na wzór dawnych wieczorów wróżebnych. Podczas zajęć dyskoteka oraz poczęstunek.

 

„ZOSTAŃ RZEMIEŚLNIKIEM”

Wytłumaczenie pojęcia rzemieślnik, uczestnictwo w zajęciach dających dzieciom możliwość wykonywania samodzielnie dekoracji na glinianych doniczkach, wykonywanie kwiatków z bibułki, zdobnictwa figurek gipsowych.

 

„W KUCHNI ŚLĄSKIEJ PRZEZ CAŁY ROK...”

Uczestnicy biora udział w zajęciach, które mają im przybliżyć tradycje kuchni śląskiej.
Jest to „przejście” przez różnorodność potraw tejże kuchni, które serwowały gospodynie zależnie od pory roku. W czasie zajęć praktycznych uczniowie próbują swoich sił przy gotowaniu klusek śląskich czy wodzionki.

UWAGA: Uczestnicy powinni zaopatrzyć się w  nożyk do obierania ziemniaków, łyżkę i widelec.

 

„PLASTYKA OBRZĘDOWA I ZWYCZAJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA”

Spotkaniu towarzyszą warsztaty plastyczne dotyczące wykonania dawnych ozdób choinkowych itp., które dzieci biorą czynny udział. Omawiane są również tradycje związane z Świętami Bożego Narodzenia

 UWAGA: Uczesrnicy powinny być zaopatrzeni w igłę naciągniętą na kordonek /długość ok. 2 m/, kubek po małym jogurcie

 

„PLASTYKA OBRZĘDOWA I ZWYCZAJE ŚWIĄT WIELKANOCNYCH”

Warsztatom tym towarzyszy prelekcja na temat tradycji związanych z obchodzeniem Świąt Wielkiej Nocy i przygotowaniem ich. Uczniowie zapoznają się z symbolami towarzyszącymi tym świętom i ich znaczeniom. W czasie zajęć uczniowie mogą wykonać palmę wielkanocną, ozdobić pisanki lub wykonać wielkanocny stroik lub inne prace.

 

„ KARNAWAŁ, ZAPUSTY, WODZENIE NIEDŹWIEDZIA i inne ”

Zajęcia, które są alternatywą dla szkolnych zabaw karnawałowych. Zabawie towarzyszą opowieści o dawnych zwyczajach i obrzędach związanych z tym kiedyś najbardziej rozbawionym okresem. W czasie 4-godzinnej zabawy przeprowadzane są różne konkursy i gry. Podczas zajęć poczęstunek.

 

„JAK TO Z PAPIEREM BYŁO”

Zajęcia pokazujące historię papieru czerpanego oraz technikę wytwarzania i wykorzystanie. Każdy ma możliwość zrobienia sobie kartki papieru czerpanego. Poznajemy również zastosowanie tego papieru obecnie do celów artystycznych i dekoracyjnych.
Na zajęciach uczestnicy robią dla siebie kartki świąteczne, okolicznościowe, grafiki w zależności od wieku i wcześniejszych ustaleń.

 

„NASZE WYPIEKI”

Zabawa przy wyrabianiu i wypiekaniu ciasteczek. W zależności od pory roku i bądź zbliżających się świąt wyrabiamy pierniczki, rogaliki, kruche ciasteczka i inne. Wszystko ładnie jest przyozdobione i ...

 
 „PRZEPLATANKI, WYPLATANKI”

Na tych zajęciach poznajemy techniki wyplatania wikliną zieloną, okorowaną, paskami brzozowym czy kawałkami różnorodnych materiałów. Poznajemy również co to jest wiklina papierowa i co możemy z niej zrobić.

 
„Z KOSMETYCZKI BABUBI”

Zapoznajemy się z różnymi urządzeniami, narzędziami pomagającymi w utrzymaniu czystości, np. co to jest tara i jak wyglądała kiedyś pralka automatyczna. Każdy uczestnik warsztatów tworzy własne mydełka z wybranymi przez siebie dodatkami (ziarenka kawy, kolorowy brokat, mak, płatki i in.) oraz zapachem.

Mydełka są samodzielnie pakowane w celofan i zabierane do domu na pamiątkę czy miły prezent.

 
„OSIKOWE CUDA”

Zapoznanie się z dawno zapomnianym materiałem, jakim są paski
i wiórki osikowe. Jest to materiał, który nie uczula. W zależności od wieku uczestników warsztatów, tematyki zajęć, pory roku wykonujemy różnorodne ozdoby i dekoracje: kwiatki, jeżyki, aniołki, bombki, choinki, szyszki, koszyczki, koguciki, jajka. Można stworzyć niepowtarzalne kartki świąteczne 
czy laurki dla mamy, taty, babci, dziadka… możliwości jest bardzo wiele

„DARY JESIENI”
 Przybliżenie uczestnikom pracy na roli od wiosny do jesieni. „ Co nam Jesień w darze niesie” – to główny temat zajęć. Najważniejszy będzie ziemniak i to co można z niego wyczarować.
 Na zakończenie zajęć pieczemy ziemniaki.
 
„BIBUŁKOWY ŚWIAT”

 Bliższe zapoznanie się z dawną techniką rzemieślniczą jaką jest bibułkarstwo. W zależności
od pory roku i wiekuuczestników – wykonujemy różnego rodzaju kwiaty, kwiatuszki, które 
układać można we własne kompozycje.

Wykonane prace mogą być doskonałym upominkiem z przeróżnych okazji (Dzień Matki i Ojca, Dzień Babci i Dziadka i wielu, wielu innych).

UWAGA: Potrzebne: nożyczki, klej, cienki sznureczek do wiązania.

„CERAMIKA”

Uczniowie poznają różne techniki wyrobu naczyń ceramicznych przy wykorzystaniu form gipsowych Korzystając z form gipsowych mamy możliwość otrzymania różnych naczyń czy obrazków. 

UWAGA: Proszę zaopatrzyć się w miseczki, miski (szklane, porcelitowe) lub inne formy – do uzgodnienia.

Wskazany odpowiedni ubiór – do pracy przy glinie.

 
„MARZANNA CZY MARZANIOK”
 Okazja do zabawy przy wykonywaniu tradycyjnej Marzanny i zapomnianego Marzanioka oraz wiosennego gaika. Obrzęd palenia słomianej kukły.
 
CENA ZAWIERA:

 transport autokarem klasy zachodniej, ubezpieczenie NNW, wybrane zajęcia tematyczne, opiekę pilota, podatek VAT

 

INFORMACJE DODATKOWE

Podczas wszystkich w/w zajęć istnieje możliwość:

- zorganizowania ogniska z pieczeniem kiełbasek + pieczywo + herbata /płatne dodatkowo ok. 7 zł/os.

- dodatkowego poczęstunku /pączek domowego wyrobu, herbata lub sok/ - płatne dodatkowo ok. 4 zł/os.

 

W przypadku zainteresowania prosimy o kontakt z Biurem

 

Formularz Zapytania

Pola ze znakiem * są wymagane.


Captcha imageReload image 


 

 

 

 

Ubezpieczenia

  • Euro 26 SIC
  • Europejskie
  • Allianz
  • Signal Iduna

Kontakt online